E-UČILNICA | Mala šola SRS | E-INDEKS | URNIK | Akademski koledar

Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah ponovno v Sloveniji

EF podpis pr sep 2022-10

Visoka šola za računovodstvo in finance je tudi letos pristopila k Mednarodnemu tednu ozaveščanja o prevarah, ki bo potekal med 14. in 18. novembrom 2022. Tudi letos bomo na šoli v sklopu dogodka, pripravili predavanja. Več o vsebinah bomo objavljali tudi na naši spletni strani.

V nadaljevanju objavljamo obvestilo javnost

Podpis Skupne izjave organizatorjev ter sodelovanje na Mednarodnem tednu ozaveščanja o prevarah

 

Ljubljana, 11. oktober 2022 – V okviru priprav na Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah se je danes že četrto leto zapored odvila podpisna slovesnost kot potrditev sodelovanja v skupnem boju proti korupciji in prevaram. Tako kot v preteklih letih, bo tudi letošnji Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah potekal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja.

 

V svetu vsako leto pod okriljem največje Svetovne organizacije za boj proti finančnim prevaram ACFE v mesecu novembru poteka Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah, ki osvetljuje finančne prevare, ki posameznike, davkoplačevalce, podjetja in skupnosti vsako leto stanejo na milijarde evrov. Posebno pozornost se posveča obravnavi finančnega kriminala, pranja denarja in razvoju finančne forenzike.

 

Dogodek je v Sloveniji od leta 2019 koordiniral Deloitte Slovenija, letos pa je po dogovoru s partnerji koordinacijo prevzela Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani.

 

Glede na dober odziv, ki ga je dogodek imel v preteklih letih s strani širše javnosti, bodo dogodek ponovili tudi letos dosedanji in novi partnerji Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani, Deloitte Slovenija, Ministrstvo za javno upravo, Komisija za preprečevanje korupcije, Računsko sodišče, Urad za preprečevanje pranja denarja, Urad za nadzor proračuna, Urad za mladino, Uprava za izvrševanje kazenskih sankcij, Slovenski državni holding, Kapitalska družba, društvo Transparency International Slovenia, Združenje bank Slovenije, Združenje nadzornikov Slovenije, Agencija za javni nadzor nad revidiranjem, Slovenski inštitut za revizijo, Združenje notranjih revizorjev, Stalna arbitraža pri Gospodarski zbornici Slovenije, Klub Slovenskih podjetnikov, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani, Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani, Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru, Visoka šola za računovodstvo in finance, GEA College – Fakulteta za podjetništvo, Tax-Fin-Lex, časopisna hiša Delo, Služba Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo, Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve, Fakulteta za management Univerze na Primorskem ter Športna loterija in igre na srečo d.d.

 

Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah 2021 podpirajo tudi Banka Slovenije, Evropska investicijska banka (EIB), Evropska banka za obnovo in razvoj ter Agencija za zavarovalni nadzor.

 

Tematike, o katerih bodo priznani gostje in strokovnjaki iz tega področja razpravljali, bodo zanimive in aktualne za današnji čas. V času Mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah, ki bo letos potekal med 14. in 18. novembrom, se načrtuje vrsta dogodkov, namenjenim k osvetlitvi problematike.

 

 

»Ponosni smo, da od Deloitte Slovenija prevzemamo koordinatorstvo ter na tak način pripomoremo, da bomo z Mednarodnim tednom ozaveščanja o prevarah v Sloveniji tudi letos prispevali k ozaveščenosti in izobraževanja o boju proti prevaram. Posebno smo veseli, da so se nam v letošnjem letu pridružili še novi partnerji, kar je za ozaveščenost v razmerah, ko se, najprej zaradi pandemije, sedaj pa zaradi bližnje vojne povečujejo zmeda, strah in gospodarska nestabilnost, to pa so situacije, v katerih žal vemo, da prevare še bolj uspevajo, izjemnega pomena. Poslovne šole, na katere zaradi njihove specifike in tesne povezanosti z okoljem te spremembe še posebej hitro vplivajo, imamo pomembno vlogo pri pripravi mladih na življenje in na delo, na to, da bodo zavestni posamezniki z visokimi etičnimi standardi, ki bodo krojili našo družbo v prihodnje« je ob podpisu dejala dekanja Ekonomske fakultete, prof. dr. Metka Tekavčič.

 

»Leto 2022 bo zaznamovala ruska agresija na Ukrajino. Nemirna situacija tako v Ukrajini kot tudi na Balkanu in drugje po svetu vpliva na celotno ekonomijo, posledično so tudi ljudje prizadeti finančno kot tudi varnostno. Ranljivost šibkih prevaranti radi izrabijo za svoje koristi in cilje, zato je letos še toliko bolj pomembno osveščati prebivalstvo o prevarah, ki se dogajajo in učiti mlade tako v šolah kot na fakultetah, da z veliko mero razuma presojajo ponujene priložnosti po hitrem zaslužku. Nove oblike prevar se rojevajo vsak dan, tako da zelo pozdravljamo dogodke ob Tednu ozaveščanja o prevarah in si želimo še več iniciativ, ki bodo dosegle širok spekter prebivalstva« je povedala Sonja Kolar, predsednica ACFE Slovenija.

 

Kaj je Teden ozaveščanja o prevarah?

 

Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah je svetovno priznan dogodek, ki strokovnjakom in skupnostim za boj proti prevaram ponuja priložnost, da se združijo in si ogledajo, kako daljnosežne so lahko posledice prevar ter kako skupaj izboljšati naše okolje in povečati ozaveščenost o prevarah. Teden prevar je ustanovilo Združenje preizkušenih preiskovalcev prevar (ACFE) leta 2000 kot dogodek, namenjen širjenju ozaveščenosti o prevarah. Celotedenska kampanja spodbuja javne uradnike, poslovne vodje, zaposlene in splošno javnost, naj proaktivno podvzamejo korake za zmanjšanje vpliva prevar s spodbujanjem ozaveščenosti in izobraževanja o boju proti prevaram.

Scroll to Top